Базовою формою виникнення правовідносин в сфері страхування є страховий договір, який укладається між страховиком (страховою компанією) і страхувальником, з метою захисту майнових інтересів останнього шляхом здійснення страховиком страхової виплати при настанні страхового випадку.
Факт укладання договору страхування може посвідчуватися страховим свідоцтвом (полісом, сертифікатом), що є формою договору страхування.
Страхування може бути добровільним або обов’язковим, а предметом договору страхування можуть бути майнові інтереси, пов’язані з життям, здоров’ям, працездатністю та пенсійним забезпеченням (особисте страхування), з володінням, користуванням і розпорядженням майном (майнове страхування), з відшкодуванням страхувальником заподіяної ним шкоди особі або його майну, а також шкоди, заподіяної юридичній особі (страхування відповідальності). Яка саме подія визнається страховим випадком має бути детально вказано в договорі страхування.
Учасники страхових правовідносин нерідко ототожнюють поняття «страхова виплата» і «страхове відшкодування», проте закон їх розділяє. Страховою виплатою вважають грошову суму, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку. А страховим відшкодуванням – страхову виплату, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку.
Як правило, при настанні страхового випадку, страхові компанії заявляють, що випадок не є страховим, страхувальник неправильним чином оформив певні документи, несвоєчасно повідомив про настання страхового випадку або створював перешкоди у визначенні обставин, характеру та розміру збитків.
З цієї причини більшість страхових суперечок виникає внаслідок відмови страховика у здійсненні страхової виплати. Така відмова приймається страховиком у строк не більше передбаченого договором і правилами страхування, та повідомляється страхувальнику в письмовій формі з обґрунтуванням причин відмови і може бути оскаржена в судовому порядку.
Також судами розглядаються спори про оскарження договорів страхування, відшкодування шкоди в порядку регресу і суброгації, суперечки в сфері перестрахування та інші.
Оскільки страхові суперечки підпадають під категорію цивільних справ, то розглядаються вони судами в порядку цивільного судочинства.