Адміністративні справи

Адміністративна справа – переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і суперечка виникла в зв’язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, уповноважує або зобов’язує надавати такі послуги виключно суб’єкта владних повноважень, і суперечка виникла в зв’язку з наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг.

Також адміністративною справою є суперечка щодо порушення суб’єктом владних повноважень або іншою особою прав суб’єкта виборчого процесу або процесу референдуму.

Таким чином, особливістю адміністративних справ є наявність в складі їх учасників приватного елементу (громадянина, юридичної особи приватного права і т.д.) і публічного елемента (суб’єкта владних повноважень). Такі суперечки, як правило ініціюються приватною стороною. Адміністративним судам підсудні наступні категорії спорів: про визнання протиправним і недійсним нормативно-правового акта або окремих його положень, визнання протиправним та скасування індивідуального акта або окремих його положень, визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій, визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень, спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання недійсними адміністративних договорів, спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, спори фізичних чи юридичних осіб з розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій або бездіяльності в частині доступу до публічної інформації та інші. В судовому порядку можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень.

Ще однією особливістю даної категорії справ, є те, що в суперечках про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, тобто на суб’єкт владних повноважень.

Адміністративні справи розглядаються місцевими адміністративними судами, а також окружним адміністративними судами відповідно до розмежування предметної юрисдикції, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України.

Методика

  1. Ваше звернення

    При першому зверненні за допомогою зазначених на сайті засобів зв'язку адвокатом з'ясовується суть юридичного питання, а також визначається обсяг документів, необхідних для подання клієнтом.

  2. Консультація

    Юридична консультація проводиться при особистій зустрічі, на якій адвокат роз'яснює, які саме питання цікавлять клієнта, пропонує можливі шляхи їх вирішення і приймає для більш детального ознайомлення відповідні документи.

  3. Вивчення документів

    Правова оцінка наданих клієнтом документів здійснюється з метою остаточного визначення правової позиції у справі, інформування про неї клієнта, а також узгодження обсягу послуг, що надаються.

  4. Укладення договору

    Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги, який укладається у письмовій формі і регулює умови і порядок надання адвокатських послуг.

  5. Підготовка процесуальних документів

    З метою здійснення захисту та реалізації прав клієнта адвокатом складаються позовні заяви, апеляційні та касаційні скарги, клопотання, запити, претензії, а також інші процесуальні документи.

  6. Представництво ваших інтересів

    При здійсненні адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги.