Трудові відносини всіх працівників регулює Кодекс законів про працю України. Базовою формою виникнення трудових правовідносин є трудовий договір, який може бути укладений працівником на одному або одночасно на декількох підприємствах.
Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов’язки, відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення і організації праці, а також умови розірвання договору, встановлюються за згодою сторін.
Трудові спори виникають в результаті неврегульованих розбіжностей між роботодавцем і працівником (колективом працівників) щодо застосування норм трудового законодавства. Трудові спори поділяються на індивідуальні та колективні. В індивідуальних трудових спорах одним із суб’єктів виступає конкретний працівник, тоді як в колективних трудових спорах стороною виступають наймані працівники підприємства, установи, організації або їх структурних підрозділів, профспілки, їх об’єднання або інші уповноважені найманими працівниками органи.
Індивідуальний трудовий спір може бути переданий на розгляд комісії по трудових спорах, яка обирається загальними зборами трудового колективу підприємства. Рішення комісії підлягає виконанню власником або уповноваженим ним органом, а також може бути оскаржене до суду.
Кодексом законів про працю України визначено трудові спори, що підлягають безпосередньому розглядові судом: спори за заявами працівників підприємств, установ, організацій, де комісії по трудових спорах не обираються, про поновлення на роботі незалежно від підстав припинення трудового договору, зміну дати і формулювання причини звільнення, про оплату за час вимушеного прогулу або виконання нижчеоплачуваної роботи, за заявами власника або уповноваженого ним органу про відшкодування працівниками матеріальної шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації, за заявами працівників у питанні застосування законодавства про працю, які відповідно до чинного законодавства попередньо було вирішено власником або уповноваженим ним органом і виборним органом первинної профспілкової організації, за заявами працівників про оформлення трудових відносин при виконанні ними роботи без укладення трудового договору та встановлення періоду такої роботи, а також спори про відмову в прийомі на роботу окремих категорій працівників.
Звернення до суду дозволяє не тільки вирішити трудовий спір, а й відновити порушені права, а в деяких випадках і отримати відшкодування моральної шкоди.